• 26 września 2020

Praktyczne wieszaki do garderoby – który wieszak do czego?

wieszak do garderoby

Nieodłącznym elementem wyposażenia każdej garderoby są wieszaki na ubrania. Zazwyczaj jednak nie poświęcamy im zbyt wiele uwagi, co kończy się tym, że w naszych szafach mamy zbieraninę różnych, często mało atrakcyjnych, przypadkowych modeli. W efekcie nasze ubrania są również niechlujnie powieszone i niszczą się strasznie szybko. Wieszaki to element, który bardzo często jest pomijany, często nie zdajemy sobie sprawy, jak wielki wpływ mają na wygląd naszych ubrań.

Wieszaki dobrane odpowiednio do rodzaju odzieży zagwarantują, że ubrania się nie powyciągają i nie odkształcą. Wieszając rzeczy na drucianym prostym wieszaku, bardzo szybko mogą stracić swoja pierwotną formę. Czas rozważyć więc dokładnie jakie ubrania chcemy zawiesić i dobrać odpowiednie do typu odzieży wieszaki.

W sprzedaży znajdziemy kilka typów wieszaków. Należy jednak pamiętać, ze nie wszystkie rodzaje ubrań warto na nich wieszać. Takie elementy garderoby jak bielizna czy piżamy wkłada się do szuflady. Ciężkie swetry również lepiej złożyć, gdyż na wieszakach mogą się powyciągać.

typy wieszaków

Podstawowe typy wieszaków

W każdej garderobie powinny znaleźć się wieszaki o prostych ramionach, które mają największe zastosowanie. Wiesza się na nich koszule, bluzki, T-shirty, sukienki i cienkie kurtki. Te elementy odzieży nie potrzebują wieszaków o specjalnie wyprofilowanych ramionach. Sukienki i koszulki na ramiączkach powinny mieć zagłębienie na końcach, bądź specjalne wypustki, które będą zapobiegały zsuwaniu się odzieży. Materiał, z których wykonane są wieszaki nie ma znaczenia. Liczy się tylko ich kształt. Coraz większą popularność zyskują wieszaki obite tkaniną, które wyglądają ładnie i nie pozostawiają śladów na ubraniach.

Kolejnym z typów są wieszaki o poszerzanych i zaokrąglonych końcówkach ramion. Służą do wieszania marynarek, płaszczy i cięższych kurtek. Dzięki takiej budowie unikamy powstawaniu wybrzuszeń i zniekształceń na ubraniach. Wieszaki tego typu często są wzmocnione prostą poprzeczką łącząca ramiona od dołu, dzięki czemu są stabilne i mało podatne na uszkodzenia.

Specjalnym typem wieszaków, są te do wieszania spodni i spódnic. Dolna poprzeczka jest u nich wyposażona w klipsy. Można wtedy powiesić kilka różnych sztuk odzieży, pod warunkiem że nie będą one uszyte ze zbyt sztywnego materiału. Istnieją także wieszaki przeznaczone do wieszania kilku par spodni jednocześnie.

Kolejnymi wieszakami są te przeznaczone do wieszania zestawów garniturowych. Są one większe od standardowych i mają miejsce na spodnie. Różnego rodzaj krawaty, paski, chustki, apaszki, wieszamy na specjalnie do tego przeznaczonych wieszakach o dużej ilości poprzeczek, dzięki czemu w jednym miejscu możemy powiesić kilkanaście sztuk małych części garderoby.

Share :

Może Cię zainteresować

Jak urządzić salon w stylu boho

Jeżeli nudzą cię surowe minimalistyczne wnętrza albo jesteś zwolennikiem niekonwencjonalnego wzornictwa, z...