• 26 września 2020

Jak urządzić dom przyjazny dla alergika

dom dlaalergika

Badanie potwierdzają niekorzystne dla nas fakty – powietrze w naszych domach jest znacznie bardziej zanieczyszczone niż na otwartej przestrzeni  i to aż od 2 do 5 razy. Przyjazna przestrzeń i ulubiona aranżacja wnętrza nie jest w stanie zapewnić niezakłóconego odpoczynku.  Takie zagrożenie istnieje, jeśli któryś z domowników jest alergikiem. Dla osób, które mają uczulenie na mikroorganizmy czy kurz, mamy kilka zasad, pozwalających zminimalizować szkodliwy wpływ alergenów na zdrowie.

Najpierw pomieszczenia należy przejrzeć pod kątem usunięcia sprzętów na których gromadzi się kurz. Należy wyeliminować otwarte półki z książkami i bibeloty, na których szybko zbiera się kurz. Wszystkie regały z książkami i pamiątkami winny być zaopatrzone w szyby.

Druga ważną kwestią jest wilgotność powietrza – optymalnie powinna być w granicach 50%. Aktualna wartość wilgotności możemy mierzyć za pomocą higrometru. Wietrzenie pomieszczeń winno być regularne, ale dokonujmy go w określonych godzinach – najwięcej pyłków w znajduje się w powietrzu między 5 a 8 rano oraz między 17 a 19 wieczorem. Koniecznie należy też na bieżąco kontrolować stan wentylacji w łazience i kuchni.

Niebezpieczne obszary dla alergików

Podłogi powinny mieć twardą nawierzchnię umożliwiającą nie tylko odkurzanie, ale również zmywanie na mokro. Najlepsze będą parkiety z litego drewna lub płytki ceramiczne. Zamiast grubych wełnianych dywanów – będących ulubionym środowiskiem życia roztoczy – podłogi należy przykrywać lekkimi bawełnianymi dywanikami, które można często prać w pralce. Pranie w temperaturze co najmniej 60 °C oraz użycie specjalnego hipoalergicznego proszku do prania pozwoli na bieżące usuwanie zarówno roztoczy jak i szkodliwych drobnoustrojów chorobotwórczych.

meble dla alergików

W przypadku szaf i szafek należy postawić na drewno laminowane plastikiem – o gładkiej, łatwo zmywalnej powierzchni. Dobrej jakości laminaty nie ustępują wyglądem tradycyjnym meblom z drewna.

Pościel, a właściwie poszwy powinny być wykonane z flaneli lub bawełny. Nie wolno ich krochmalić, a prać należy co najmniej raz w tygodniu w temperaturze co najmniej 60°C. W sypialni alergika najlepiej sprawdzi się materac wykonany z syntetycznej gąbki.

W przypadku kanap i foteli zwróćmy szczególna uwagę na materiał pokrywający meble. Wszelkie pluszowe, aksamitne i żakardowe materiały stają się szybko matecznikiem roztoczy. Jeżeli nie mamy mebli pokrytych naturalna skórą lub winylem, na meble należy nakładać bawełniane powłoczki, które często będą prane w pralce. Narzuty oraz powłoczki ozdobnych poduszek na sofach również muszą być przystosowane do prania w pralce. Alergicy muszą zawsze stosować bezpieczne, hipoalergiczne, środki piorące.

Wszyscy żyjący z alergią wiedzą, że zawsze będą musieli się liczyć z pewnymi ograniczeniami. Systematyczne stosowanie powyższych zasad, pozwoli jednak oddalić widmo wysypki, kataru czy zaczerwienionych oczu – sprawi, że nasz dom będzie miejscem wytchnienia od alergenów.

Share :

Może Cię zainteresować