• 26 września 2020

Co na ścianę w kuchni?

kuchnia

Ściana nad blatem kuchennym to wrażliwe miejsce. Oddziałują na nią woda, para z gotujących się garnków czy pryskający z patelni tłuszcz. Warto więc zadbać o to miejsce i odpowiednio je zabezpieczyć. Całe szczęście nie trzeba się pod tym względem ograniczać. Do wyboru są bowiem szkło, kafle, cegły, coraz bardziej modny beton czy klasycznie - farba.

Kiedy wybrane są już meble kuchenne kolejnym krokiem winno się zastanowić nad materiałem, który pojawi się ponad kuchennymi blatami. Oczywiście chcemy by pasował on do stylu w jakim są meble oraz w jakim jest urządzona kuchnia, tak aby całość tworzyła spójną aranżację. W klasycznych, ciepłych wystrojach świetnie sprawdzą się cegły, dobrze zabezpieczone drewno lub kafle w ciepłych kolorach. Dla wielbicieli zimnych i bardzo nowoczesnych wnętrz przypadną do gustu szkło, beton lub wielofunkcyjna farba tablicowa. To nie jedyne co można wybrać. Dostępne na rynku są również barwne fototapety lub szkła od spodu podklejone dowolną grafiką. Można również wybrać drogie, ale jakże eleganckie kamienie, takie jak marmury czy granity. Jest to jednak opcja znacznie droższa, co przypomina o tym, że prócz stylu to budżet powinien być kolejną rzeczą do omówienia.

Zastanawiając się nad kolorem ma się pełną dowolność. Obecny asortyment sklepów pozwala na uzyskanie koloru jakiego tylko się zechce. Można się kierować własnymi preferencjami lub modą. Obecnie królują szarości, biele oraz czerń, choć jasne kolory są bardziej praktyczne. Są praktyczniejsze pod względem czystości. Czerń natomiast, choć niezwykle elegancka, wymaga polerowania, gdyż widać na niej każde odbite opuszki palców.

ściany w kuchni

Najtańszą opcją jest wybór farby. Tuż przed zakupem jednak należy zwrócić uwagę na jej rodzaj. Powinna być dedykowana kuchniom - akrylowa lub ceramiczna. Wygodnym rozwiązaniem jest też położenie ceramicznych płytek lub mozaiki, w których każdy znajdzie coś dla siebie.

Niemalejącą popularnością cieszy się szkło. Jest łatwe w utrzymaniu czystości, a do tego może występować w różnych wariantach: zdobione, podklejone grafiką, matowe, w różnych kolorach, itd.

Cegła, choć piękna i klasyczna, wymaga użycia specjalnych preparatów impregnujących i lakierujących. Choć można ją też pomalować farbą kuchenną, będzie się wówczas łatwiej czyścić. Beton, który nada pomieszczeniu loftowego wydźwięku również wymaga impregnowania, przynajmniej dwuwarstwowym impregnatem. Z kolei naturalny kamień to opcja dla osób dysponujących dużym budżetem. Marmur - choć szlachetny i piękny - nie jest tak wytrzymały jak granit, którego nawet nie trzeba impregnować.

Każdy z pewnością znajdzie dla siebie i swojej kuchni coś odpowiedniego, co zaspokoi jego gusta, a także nie nadszarpnie zbytnio domowego budżetu.

Share :

Może Cię zainteresować